piątek, 17 sierpień 2018

Szlaki i trasy piesze

szlakDoliny Sanki jest obszarem, na którym wytyczono szlaki i trasy dla turystyki pieszej. 
Przez gminę Żegocina przebiegają trzy oznakowane przez PTTK piesze szlaki turystyczne:
-  zielony z centrum Żegociny na szczyt Łopusze (661 m n.p.m.)
-  żółty  z centrum Żegociny na szczyt Kamionna (801 m n.p.m.)
-  niebieski łączący Łopusze z Kamionną, prowadzący od Bochni przez Nowy Wiśnicz, Lipnicę, Rajbrot, Rozdziele, Pasierbiec do Tymbarku.
Gmina Trzciana, zwłaszcza w południowej części (wioski: Rdzawa i Kamionna) jest niezwykle atrakcyjna, zarówno dla miłośników turystyki pieszej, jak i rowerowej. Opisano lecz nie oznakowano w gminie, trasy piesze.

mapa

Szlaki gminy Żegocina.
Wymienione wyżej szlaki turystyczne oznaczone są na mapach Beskidu Wyspowego oraz na mapie obok. 
Mapy Gminy Żegocina pobrana ze strony www.schronisko.rozdziele.pl
Wytyczony jest także lokalny, spacerowy szlak czerwono – biały, prowadzący z centrum Żegociny do źródełka wody mineralnej.
Trasa turystyczno - spacerowa do źródełka wody mineralnej w Żegocinie.

Znaki na szlaku do źródła.

Oznaczenie trasy: biało - czerwone kwadraty
Stopień trudności: łatwa
Czas przejścia całej trasy tam i z powrotem: około 1 - 1,5 godziny.
Trasę można także przebyć na rowerze górskim (średni stopień trudności)
Uwaga: po opadach deszczu zalecamy ubrać odpowiednie obuwie (podmokły teren)

Początek trasy turystyczno - spacerowej do źródełka wody mineralnej w Żegocinie znajduje się przy figurze św. Franciszka z Asyżu posadowionej nad parkingiem przy kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja w Żegocinie. Spod figury św. Franciszka wyruszamy drogą asfaltową w kierunku Limanowej (południowym). Po przejściu centrum Żegociny, za hotelem "Hexe" skręcamy w prawo, a asfaltowa droga poprowadzi nas w osiedle "Nagórze". Droga zaczyna się piąć w górę. Po około 15 minutach marszu skręcamy w lewo i betonową dróżką poniżej osiedla domków letniskowych udajemy się w kierunku południowym. Kamienista droga zaprowadzi nas w głąb lasu. Po kilku minutach marszu dochodzimy do szerszej, ale błotnistej drogi leśnej, którą przegradza metalowa zapora uniemożliwiająca wjazd. Przechodzimy pomiędzy drzewem z oznaczeniem szlaku a zaporą i drogą prowadzącą lekko pod górę zmierzamy w kierunku źródeł, mając cały czas płynący w dolinie po lewej stronie Potok Sanecki. Po około 10 minutach marszu leśną drogą dojdziemy do celu naszej wędrówki. Aby dojść do źródełka musimy skręcić z drogi w lewo i schodząc kamiennymi schodami około 30 m w dół dojdziemy do potoku. Po przejściu kładką na drugą stronę na prawo, tuż za nurtem strumyka, a przed stokiem zbocza wypływa woda mineralna typu "Zuber". Zbudowana drewniana studnia umożliwia nam zaczerpnięcie wody poprzez napompowanie ręczną pompą. Możemy, po jej skosztowaniu, odpocząć chwilę na drewnianych, postawionych w pobliżu, ławkach. Możemy także udać się do źródła nr 2, oddalonego o około 30 metrów. Prowadzi do niego dróżka, przy której ustawiono poręcze. To źródło jest osłonięte jedynie siatką i lekką konstrukcją z dachem.
   mapa petla rozdzielskaUdając się w drogę powrotną musimy najpierw wyjść dosyć stromym, krótkim podejściem do drogi, którą przyszliśmy. Znaną już trasą powrócimy do Żegociny. Można także, po wyjściu na drogę leśną skręcić w lewo, na południe. Droga zaprowadzi nas do Rozdziela, w okolice Bacówki, przy której zlokalizowany jest niebieski szlak turystyczny prowadzący na górę Kamionna (801 m n.p.m.) lub w drugą stronę - do Rozdziela Dolnego, gdzie znajduje się m. in. Szkolne Schronisko Młodzieżowe oraz zabytkowy, drewniany kościół z XVI wieku (Małopolski Szlak Architektury Drewnianej).  
Źródło: www.zegocina.pl
Wirtualna wycieczka - przed mapą gminy Żegocina  http://zegocina.wkraj.pl

Trasy gminy Trzciana

Trasa turystyczna nr 1 - na górę Kamionna (801 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt powiatu bocheńskiego, znany z wyjątkowo rozległej panoramy szczytowej, ma wysokość 801 m n.p.m. Na północno- wschodnim zboczu rezerwat przyrody "Kamionna".Wędrówkę możemy rozpocząć od końcowego przystanku PKS w Kamionnej. Stamtąd idziemy w kierunku południowym, drogą asfaltową w stronę Świetlicy Wiejskiej w Kamionnej. Następnie skręcamy w lewo, by po 2 kilometrowym - miejscami trudnym - podejściu dotrzeć na szczyt. Po dotarciu na szczyt możemy wrócić tą samą drogą lub kontynuować wędrówkę w stronę Góry Pasierbieckiej, albo zejść żółtym szlakiem do Żegociny. Na szczycie roztacza się piękny widok panoramy: na północ krajobraz ziemi bocheńskiej aż po Puszczę Niepołomicką; na południe panorama Beskidu Wyspowego oraz wyżej wyniesionych Gorców, a przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry. Północne zbocze góry objętejest ochroną - znajduje się tam Rezerwat Leśny "Kamionna".

6 Rezerwat KamionnaTrasa turystyczna nr 2 - do Rdzawy.
Piesza lub rowerowa, widokowa lub na grzyby. Wycieczkę możemy rozpocząć od szkoły w Rdzawie i zwiedzania wspaniałego parku podworskiego. Następnie udajmy się na zachód.by przed remizą OSP skręcić w lewo i przez most asfaltową drogą wspiąć się na wzniesienie. Po dotarciu do lasu i osiągnięciu rozwidlenia dróg skręcamy w leśną drogę, która zaprowadzi nas do górnej Rdzawy, z której rozpościera się piękna panorama na Pogórze Wiśnickie. Po drodze w lesie okazja do zbierania grzybów i owoców leśnych. Po dojściu do asfaltowej drogi, skręcamy w lewo i stromym stokiem schodzimy w dół, by dotrzeć do tzw. "Skałek". Po przejściu przez prowizoryczny mostek wracamy do punktu wyjścia.

Trasa turystyczna nr 3 - z Trzciany na Kamionną i Pasierbiecką Górę.
Szlak turystyczny rozpoczyna się przy drodze głównej w Trzcianie, obok budynku szkoły i stołami. Idziemy w dół, w kierunku rzeki (Potok Sanecki) i przekraczamy ją niedużym żelaznym mostem. Za mostem w lewo, pomiędzy pojedynczymi domami wspinamy się drogą wśród pól uprawnych osiedla Zarzecze, aż do wierzchołka długiego wzniesienia. To Ujazd (320 m n.p.m.). Szlak wychodzi na asfaltową drogę, tuż poniżej dużej fermy kur. Idziemy nią w lewo. Rozciągają się stąd rozległe widoki na górę Kamionną, Łopusze, Kostrzę i dalsze wzniesienia Beskidu Wyspowego. Po przejściu kilkuset metrów skręcamy z głównej drogi na prawo i wąską drogą pomiędzy zabudowaniami osiedla Dębina schodzimy do doliny wsi Rdzawa. Przechodzimy przez mały most nad potokiem i za przystankiem PKS idąc w prawo dochodzimy do parku podworskiego w Rdzawie. W parku rosną 4 drzewa uznane za pomniki przyrody, w tym rzadko spotykana sosna żółta. Obok boiska sportowego dochodzimy do potoku Przeginia, zwanego też Pluskawką) i przekraczamy go wąską kładką. Skręcamy na lewo, idziemy wśród nadrzecznych zarośli drogą wozową, która wkrótce kończy się w rozlewisku potoku. Teraz czeka nas trudny, ale atrakcyjny odcinek słabo przetartą ścieżką wzdłuż koryta potoku Przeginia. Miejscami ścieżka zanika zupełnie, zarośnięta bujną roślinnością nadrzeczną. Po prawej stronie mijamy wysoką, niemal pionową ścianę skalną. Pod nią oderwane duże głazy. Idziemy cały czas w górę potoku, po jego prawej stronie pomiędzy bujną roślinnością łęgową. Miejscami może być bardzo mokro! Omijamy niewielką śródleśną łąkę i dochodzimy do koryta potoku Przeginia, stanowiącego dużą atrakcję turystyczną. Dno potoku jest całkowicie kamienne, z wyżłobionymi przez wodę głębokimi rowami, jazami, nieckami, licznymi bystrzami i kaskadami. Projektowane jest utworzenie tu zespołu krajobrazowo-przyrodniczego. Wreszcie utwardzona droga, kładka na drugą stronę potoku (nie przechodzimy!). W tym miejscu potok tworzy przepiękną skalną kaskadę. Idziemy w górę potoku, na skrzyżowaniu dróg w lesie szlak skręca w lewo. Przechodzimy przez mostek i dalej idziemy wzdłuż potoku w górę. Jesteśmy w osiedlu Rzyki. Potok płynie tu doliną o stromych zboczach, z nielicznymi zabudowaniami. Miejsce atrakcyjne widokowo. Wspinając się polną drogą dochodzimy do 10 m kolumny, wzniesionej w 1656 r. przez Jerzego Lubomirskiego dla upamiętnienia żołnierzy poległych na tym terenie w czasie walk ze Szwedami, w czasie potopu szwedzkiego, zakończonych wypędzeniem Szwedów z tych terenów. Piękną alejką obsadzoną grabami dochodzimy do leśniczówki w Kamiennej. Obok niej dawny park dworski z licznymi starymi i grubymi drzewami(projektowane pomniki przyrody) Wieś Kamionna piękna widokowo z doskonałymi warunkami klimatycznymi i rozwijającą się agroturystyką ma szansę stać się miejscowością turystyczną. Obok budynku nowej szkoły dochodzimy do krzyżówki 5 dróg. Stąd możliwe są dwa warianty wejścia na Pasierbiecką Górę:
Wariant nr 1: Początkowo mniej atrakcyjny, gdyż aż do granicy lasu prowadzi bardziej ruchliwą drogą. Bukowo-jodłowym lasem wchodzimy początkowo dość łagodnie, potem podejście staje się bardzo strome i wyczerpujące (tzw. Bystre). Trasa częściej uczęszczana (dawniej często chodziły nią piesze pielgrzymki pątników do sanktuarium w Pasierbcu.
Wariant nr 2: Początkowo bardziej atrakcyjny - mało uczęszczaną drogą dość szybko dochodzimy do granicy lasu. W lesie drogą wozową skręcamy na prawo i wspinamy się stromo w górę bukowo-świerkowo-jodłowym lasem. Droga stopniowo zanika. Ostatni odcinek podwierzchołkowy pokonujemy ledwo zaznaczającą się ścieżką (skośny trawers w prawo).

1 093Obydwa warianty trasy wyprowadzają na grzbiet Pasierbieckiej Góry (769 m n.p.m.), gdzie łączą się z niebieskim szlakiem turystycznym z Tymbarku do Rozdziela. Idąc nim w lewo możemy dojść do wierzchołka góry Kamionna (801 m n.p.m.).Ze szlaku tego, wiodącego cały czas długim, miejscami odkrytym na południe grzbietem Pasierbieckiej Góry i Kamiennej otwierają się bardzo rozległe widoki na Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry. Na górze Kamionna znajduje się rezerwat przyrody- zachowany w dobrym stanie fragment naturalnego lasu bukowo-świerkowego. Można zejść w dół, na południe do słynnego sanktuarium Matki Boskiej w Pasierbcu. Z wierzchołka Kamionnej prowadzi żółty szlak do Żegociny.
Źródło: www.trzciana.pl

Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” 
Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK  ustanawiają odznakę za przejście  Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” 
W celu propagowania walorów Beskidu Wyspowego ustanawia się odznakę turystyczną „Beskidzkie Wyspy” za przejście trasy Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego.
Odznakę można zdobywać podczas wycieczek Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego, którego przebieg umieszczono na stroniewww.odkryjbeskidwyspowy.pl/ 
Dokładna mapa do pobrania na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl/

cksitzegocina.pl