piątek, 17 sierpień 2018

Szlaki i ścieżki rowerowe

6 DSC 0166


Obszar Doliny Sanki jest terenem atrakcyjnym  dla turystyki rowerowej. Wytyczono tutaj 6 górskich tras rowerowych.
Od 2003 r. funkcjonują na terenie gminy Żegocina 3 oznaczone górskie trasy rowerowe:
-   zielona (łatwa)  Żegocina – Łąkta Górna – Bełdna – Żegocina, licząca 11 km.
-   niebieska (średnia) Żegocina – Rozdziele – Laskowa – Żegocina, licząca 1,7 km, łącząca się z niebieską w gminie Laskowa,
-  czerwona (trudna) Żegocina – Kamionna – Rozdziele – Żegocina licząca 12,4 km.
Dzięki środkom uzyskanym z Fundacji Partnership - Partnerstwo dla Środowiska zostały wytyczone i oznakowane mapami i znakami trzy trasy rowerowe, prowadzące po najciekawszych rejonach gminy Trzciana. Opracowany został także folder z opisem tras i fotografiami ciekawszych obiektów znajdujących się przy szlakach.

"ŻEGOCIŃSKIE TRASY ROWEROWE" wiodą po drogach gminy Żegocina, położonej na granicy Pogórza i Beskidu Wyspowego. Duża lesistość, bogactwo gatunków roślin i zwierząt - w tym wielu rzadkich i chronionych - to niezaprzeczalne walory przyrodnicze tego obszaru.
mapalogodWyjątkowe krajobrazy łączące łagodność Pogórza i dostojność Beskidów widoczne z wielu miejsc, szczególnie z Przełęczy Widoma, okolic szczytu Kamionna, Bełdna i Żarnówki, uatrakcyjniają podróżowanie po okolicy. Specyficzny mikroklimat okolicy i źródła wody mineralnej wpływają na dobre samopoczucie, a bogactwo elementów historyczno - kulturowych sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś interesującego. 

Tradycja rowerowych przejazdów po ubitych i polnych drogach gminy Żegocina jest tu już długa, ale dopiero teraz znaleziono środki na oznaczenie pierwszych tras. Część pochodzi od Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska", część z budżetu gminy.

Trasa niebieska -   1.7 km. Rozdziele Dolne - Rozdziele Górne.
Trasa łatwa i ciekawa, z niewielkim nachyleniem terenu, będąca połączeniem tras rowerowych gmin Laskowa i Żegocina.
Szczegółowy opis trasy tutaj
Zobacz mapę trasy niebieskiej 

Trasa czerwona - 12.4 km. Żegocina - Rozdziele - Przełęcz "Widoma"  - Bacówka  - Żegocina.
Trasa bardzo trudna i zróżnicowana, wiodąca drogami o  dużym nachyleniu, leśnymi ostępami i ruchliwą drogą wojewódzką, wyjątkowo atrakcyjna widokowo i przyrodniczo. Tylko dla bardziej zaawansowanych rowerzystów !
Szczegółowy opis trasy tutaj
Zobacz mapę trasy czerwonej

Trasa zielona - 11 km. Żegocina - Bełdno - Łąkta Górna - Żegocina.  Prowadzi mało uczęszczanymi drogami o nawierzchni asfaltowej i niewielkim nachyleniu, ciekawa widokowo z licznymi elementami dziedzictwa historyczno-kulturowego. Trasa dla wszystkich.
Szczegółowy opis trasy tutaj
Zobacz mapę trasy zielonej

Mapa Gminy Żegocina ze strony www.schronisko.rozdziele.pl

Źródło: www.zegocina.pl

  Trasa niebieska                                                Trasa czerwona                                               Trasa zielona
   
Trasy rowerowe gminy Trzciana
 
szlaktrz1Trasa Niebieska
 Początkiem i końcem trasy: jest szkoła podstawowa, położona w Parku podworskim w Rdzawie. Udając się na zachód skręcamy w lewo i przez most asfaltową drogą wspinamy się na wzniesienie docierając do lasu. Na rozwidleniu dróg skręcamy w leśną drogę i jedziemy na wschód wiekowo zróżnicowanego mieszanego lasu. Tu jest okazja do zbierania grzybów, owoców leśnych. Dojeżdżając do Górnej Rdzawy, docieramy do polany, z której rozpościera się piękna panorama na Pogórze Wiślickie. Po dotarciu do asfaltowej drogi skręcamy w lewo, gdzie stromym stokiem zjeżdżamy w dół, do tzw. Doliny Czosnkowej, "Skałek" - ogromnych głazów i kamieni niezwykłych kształtów. Przez prowizoryczny mostek lub rzekę "Pluskawkę" wracamy do punktu wyjścia. Tu można też oglądać stare okazałe drzewa.
Zobacz mapę trasy niebieskiej
 
Trasa zielona
Początkiem i końcem trasy jest szkoła podstawowa, położona w parku podworskim w Rdzawie. Wędrówkę rozpoczynamy drogą asfaltową, kierując się na wschód, mijając po drodze szereg kapliczek. Łagodnie wznosząca się droga doprowadzi nas do drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz drewnianej dzwonnicy (jest w niej dzwon odlany w 1945 r.) Wracając dojeżdżamy do mostu, kierujemy się, na południe. Przy Świetlicy Wiejskiej skręcamy w lewo, dojeżdżamy do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie możemy pozostawić rowery, aby po 2 km podejściu dotrzeć na szczyt Kamionna, skąd rozpościera się panorama: na północ - krajobraz ziemi bocheńskiej aż po Puszczę Niepołomicką; na południe - panorama Beskidu Wyspowego oraz wyżej wyniesionych Gorców, a przy dobrej widoczności także Tatr. 
       Północny stok góry to Rezerwat Leśny "Kamionna" objęty ochroną. Wracając tą samą drogą do Świetlicy przecinamy skrzyżowanie i kierujemy się na zachód. Tuż za skrzyżowaniem mijamy szkołę, Park podworski w Kamionnej o zwartej kompozycji leśnej, gdzie zachowała się alejka grabowo-lipowa. Dojeżdżamy do wzgórza nad dawnym dworem, do zabytkowej Kolumny postawionej przez Jerzego Lubomirskiego, upamiętniającej walkę żołnierzy polskich ze Szwedami. Zjeżdżając w dół drogi, przy kapliczce skręcamy w prawo, by dojechać do drogi głównej prowadzącej nas do punktu wyjścia trasy.
Zobacz mapę trasy zielonej
 
Trasa czerwona
Początkiem i końcem trasy jest Szkoła Podstawowa w Rdzawie. Drogą prowadzącą w kierunku Trzciany dojeżdżamy do mostku i skręcamy w wąską asfaltową drogę. Pokonując niewielkie wzniesienie dojeżdżamy do drogi Ujazd - Zbydniow. Tuż obok zakładu drobiarskiego skręcamy w lewo i drogą betonową zdążamy do Kapliczki Św. Kingi w Ujeździe, wzniesionej dla umocnienia miejscowego kultu związanego z usytuowaną obok kapliczką szafkową i źródełkiem.          Wracamy z powrotem do skrzyżowania na Ujeździe, skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół widokową drogą prowadzącą do Trzciany. Docieramy do Kościoła Świętej Małgorzaty w Trzcianie i Pomnika Ofiar I Wojny Światowej. Kierujemy się na północ. Po lewej stronie drogi znajduje się Cmentarz Wojskowy Ofiar l Wojny Światowej z dwoma kwaterami. Podążając w górę dojeżdżamy do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Leszczynie. Skręcamy w lewo, w kierunku wspaniale wkomponowanego w zalesione wzgórze znajdujące się po prawej stronie drogi Cmentarza l Wojny Światowej z okrągłą kamienną kaplicą nakrytą stożkowym drewnianym gontem. 
      Wracamy tą samą drogą do kościoła Trzcianie i skręcamy w lewo, w kierunku Łąkty Dolnej, by dojechać do charakterystycznego słupa z napisem dwujęzycznym "Zugang - Droga", wskazującym drogę co trzech prawe identycznych Cmentarzy Wojskowych, położonych wśród pól uprawnych, w urokliwym miejscu, około 1 km od drogi głównej. Powracając z cmentarzy, przejeżdżamy dość ruchliwą drogą w kierunku Trzciany i za szkołą w Łąkcie Dolnej skręcamy w lewo. 
      Drogą przez Półrolki z widokiem na kościół w Trzcianie i położony wyżej cmentarz dojeżdżamy do skrzyżowania i wjeżdżamy na drogę szutrową, kierując się na południe. Przejeżdżając obok starej cegielni, skręcamy w prawo. Doliną, asfaltową drogą wzdłuż potoku, jedziemy wśród zabudowań na zachód. Po lewej stronie mijamy Kościół w Kierlikówce, naprzeciwko za potokiem Kapliczkę. Dojeżdżamy do skrzyżowania obok krzyża po lewej stronie kierujemy się do punktu wyjścia trasy.
Zobacz mapę trasy czerwonej
 Źródło: www.trzciana.pl
Trasa niebieska                                                 Trasa zielona                                                     Trasa czerwona