czwartek, 13 grudzień 2018

Punkt widokowy na przełęczy Widoma

 4 DSC 0664Przełęcz Widoma (535 m) to przełęcz w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy północno-wschodnim grzbietem Kamionnej (801 m) a wzgórzem Cuba (596 m). Biegnie przez nią droga wojewódzka nr 965 z Zielonej przez Bochnię do Limanowej. Z Laskowej Górnej(wyciągi narciarskie) szosa serpentynami wspina się do góry i wyprowadza na Przełęcz Widoma. Na przełęczy znajduje się przystanek PKS obok którego prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łopusza (661 m) na Kamionną. Okolice przełęczy Widoma są doskonałym punktem widokowym. W północnym kierunku widać dolinę Sanki i wzniesienia grzbiet Łopusze – Kobyła. W kierunku południowym widoki na Pasmo Łososińskie, a pomiędzy nim a Kamionną szczyty Ostrej i Cichonia. Przy dobrej pogodzie widoczne są Tatry.
W miejscu znajdującym się nieco na północ od przystanku, przy bocznej drodze w kierunku Cuby, od dawna zatrzymywali się kierowcy samochodów by podziwiać rozległe widoki. W 2011 r. gmina Żegocina wykonała tutaj punkt widokowy. Jest to wybrukowane miejsce parkingowe z ławkami, koszami na śmieci i dwoma tablicami przedstawiającymi opisane panoramy widokowe (na północną i południową stronę).
Z Widomej droga nr 965 stromo obniża się i po około 200 m sprowadza na drugą, niżej położoną i prostopadłą do Widomej przełęcz. Jest to położona na wysokości około 480 m Przełęcz Rozdziele między grzbietem Kamionna-Cuba a Łopuszem (661 m).

6 DSC 0671Piękne widoki, rozległe panoramy - to jeden z licznych walorów turystycznych Gminy Żegocina, położonej na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielicko - Wiśnickiego. Tak rozległej i dookolnej panoramy, jak na Przełęczy Widoma w Rozdzielu, może pozazdrościć Gminie Żegocina wiele miejscowości. Nic więc dziwnego, że tutejszy samorząd postanowił urządzić tam punkt widokowy, tj. odpowiednio zagospodarowane miejsce, w którym można odpocząć i jednocześnie podziwiać piękno krajobrazu. 
    Jest w Gminie Żegocina jeszcze kilka innych miejsc ze znakomitymi widokami. Także dookolną panoramę, bardzo rozległą w kierunku północnym i zachodnim, można podziwiać w Bełdnie, ale miejsce to jest oddalone od szlaków turystycznych. W tym samym Bełdnie można podziwiać piękna panoramę Pogórza spod przystanku na skrzyżowaniu dróg w tej miejscowości. Także w samej Żegocinie wystarczy przejść się trochę z centrum, by znad Nowej Wsi oglądać piękne widoki na samą Żegocinę, Bytomsko i kawałek Pogórza. Równie piękną, rozległą panoramę, ale w kierunku na górę Kamionną można podziwiać z Żarnówki. Pięknem żegocińskiego krajobrazu można zachwycać się także z Górczyny, wędrując szlakiem turystycznym na Łopusze i z kilku innych jeszcze miejsc. 
Więcej punktów widokowych dostępnych na portalu wycieczek panoramicznych Menu-Panoramy widokowe http://zegocina.wkraj.pl

Szlaki turystyczne 
Bochnia – niebieski szlak turystyki pieszej: Nowy Wiśnicz – rezerwat przyrody Kamień Grzyb – Paprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – Rajbrot – Łopusze – Przełęcz Rozdziele – Widoma – Kamionna (obok rezerwatu przyrody Kamionna) – Pasierbiecka Góra – Tymbark
– szlak rowerowy z Żegociny przez Widomą drogą wzdłuż niebieskiego szlaku turystyki pieszej. W lesie na wschodnich zboczach Kamionnej szlak skręca z niej na prawo, by wkrótce połączyć się z żółtym szlakiem turystyki pieszej do Żegociny.

Źródło:  www.pl.wikipedia.org, www.zegocina.pl

Wirtualna wycieczka - zobacz panoramę z przełęczy  http://zegocina.wkraj.pl
Zobacz mapę www.google.pl/maps

Fotografie z przełęczy Widoma (i okolicy)

Fotografie z wzniesień Łopusze i Jastrząbka