piątek, 17 sierpień 2018
< >

Hotel Sara** Dom Weselny

48 miejsc noclegowych, 2 sale bankietowe, profesjonalny DJ

Pensjonat Hexe

20 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, smaczna kuchnia polska i włoska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe

49 miejsc noclegowych, oferta wycieczek, przewodnik

Pokoje gościnne CKSiT

32 miejsca noclegowe, sala widowiskowa i szkoleniowa, PIT

Agroturystyka "Łopusze"

13 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agrorturystyka "Pod Lasem"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agroturystyka "Agro-Bella"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Cmentarze I Wojny Światowej

4 Cmentarz na JastrząbceWalki toczone na tym terenie w grudniu 1914 r. w ramach operacji łapanowsko-limanowskiej, zakończone sukcesem wojsk austriacko - pruskich przyniosły tysiące ofiar. Poległych żołnierzy chowali na polu bitwy bądź ich koledzy, bądź wrogowie, a pochówek, odbywający się w pobliżu linii bojowych, nie miał trwałego charakteru. Dopiero przesuniecie się terenu walk na wschód umożliwiło budowę cmentarzy. Prowadził ja Oddział Grobów Wojennych przy dowództwie Okręgu Wojskowego "Galicja Zachodnia". W latach 1915 - 1918 w samym tylko IX Okręgu (Bochnia) zbudowano 40 cmentarzy. Budową kierował tu wiedeński architekt por. Franz Stark. Tutejsze cmentarze zawierają charakterystyczne dla projektów Starka elementy: reprezentacyjne wejście z bramą lub furtką, często flankowaną słupami lub pylonami, element centralny w postaci dużego drewnianego lub kamiennego krzyża, czasem nawet bogate w wystroju kaplice lub stylizowane sarkofagi, dostosowane do kształtu terenu drewniane lub kamienne ogrodzenie, centralną aleję. Na grobach postawiono krzyże, na ogól żeliwne, żelazne, rzadziej betonowe lub stelle z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Kształt krzyży lub stelli dostosowano do wyznania poległych żołnierzy. W terenie dojście do cmentarzy wskazywać miały charakterystyczne słupy betonowe z dwujęzyczna inskrypcją: "Kriegerfriedhof Cmentarz wojskowy No ... Zugang - Droga" zwieńczone małym, żelaznym krzyżem maltańskim.

Należy pamiętać, że wśród pogrzebanych na tych cmentarzach są przedstawiciele wszystkich narodów monarchii austro -węgierskiej, rosyjskiej oraz Niemiec, w tym również Polacy, którzy mieli nieszczęście być nieraz w okopach po przeciwnych stronach. Warto o tym pamiętać, gdyż dziś cmentarze te niejednokrotnie egzystują w świadomości Polaków jako "austriackie" lub "niemieckie". Nie zawsze tak było co dobitnie ilustruje tekst tablicy umieszczonej na monumentalnym krzyżu-pomniku cmentarza nr 91 w Gorlicach: "Braciom Polakom - żołnierzom w armiach trzech państwa zaborczych, walczących w obcych mundurach, lecz za polska sprawę poległym na pobojowiskach gorlickich w latach 1914 - 1918, napis ten kładą w wyzwolonej Polsce - wdzięczni Rodacy, 1928". 
Po wielu latach zapomnienia i niszczenia cmentarze te doczekały się w ostatnich latach remontów i dziś prezentują się znakomicie. Co roku są odwiedzane przez uczestników młodzieżowego rajdu "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej", który organizują centra kultury z Żegociny i Laskowej. Przed Dniem Zmarłych groby żołnierskie odwiedzają uczniowie, którzy pod kierunkiem nauczycieli, robią porządki.
Na terenie gminy Trzciana i Żegocina znajduje się 8 cmentarzy z I wojny światowej. 
Szczegółowy opis znajduje się na stronie: Szlakiem cmentarzy I wojny światowej okolic Żegociny
Wirtualna wycieczka  - Cmentarz 302 w Żegocinie http://zegocina.wkraj.pl
Źródło: www.trzciana.pl, ww.cksit.w.interia.pl