piątek, 17 sierpień 2018
< >

Hotel Sara** Dom Weselny

48 miejsc noclegowych, 2 sale bankietowe, profesjonalny DJ

Pensjonat Hexe

20 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, smaczna kuchnia polska i włoska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe

49 miejsc noclegowych, oferta wycieczek, przewodnik

Pokoje gościnne CKSiT

32 miejsca noclegowe, sala widowiskowa i szkoleniowa, PIT

Agroturystyka "Łopusze"

13 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agrorturystyka "Pod Lasem"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agroturystyka "Agro-Bella"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu

Kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu, nazywana również "Pod Lipami", ponieważ wokół kaplicy rosną okazałe lipy.
Kaplica ma swoje początki w 1846 roku, kiedy panowała rabacja chłopska. Dziedzic wsi obiecał Maryi, że że ufunduje jej pomnik, jeśli go uratuje. Rozdzielscy chłopi ukryli szlachcica w jednej ze stodół, ratując go w ten sposób, ponieważ uczestnicy rabacji spalili dwór. Dziedzic spełnił swoją obietnicę, ufundował figurę, odbudował dwór i złagodził pańszczyznę.

Już od początków figura przez mieszkańców wsi była uznawana za cudowną. W 1946 ksiądz Michał Krawczyk (1884-1973) zaczął wznosić wraz z pobliskimi mieszkańcami kaplicę. Dziękował w ten sposób Matce Bożej Rozdzielskiej za przeżytą wojnę. W swoim pamiętniku pisał tak: W najcięższych dla mnie chwilach polecałem się opiece Najświętszej Marii Panny Rozdzielskiej i nigdy nie doznałem zawodu. W roku 1915 w czasie walk nad Dunajcem musiałem w nocy jechać do ciężko chorej, z ostatnimi sakramentami. Droga, którą jechałem, była gęsto ostrzeliwana przez artylerię nieprzyjacielską. Modliłem się o pomoc do Matki Bożej i szczęśliwie przejechałem tam i z powrotem. W 1944 roku stałem pod murem egzekucyjnym z innymi ofiarami terroru hitlerowskiego. Zacząłem się modlić do Najświętszej Panny Niepokalanie Poczętej. W tym momencie na Niemców napadła grupa partyzantów, a mnie udało się uciec. Taka była geneza późniejszej fundacji kaplicy. Kaplicę zaprojektował arch. Longin Kokociński z Poznania. W kaplicy wiszą liczne vota dziękczynne. Na ścianach znajdują się malowidła przedstawiające objawienia w Fatimie i Lourdes, chrzest Polski, św. Szymona i św. Kinga. Od 1986 roku, gdy w Rozdzielu stanął kościół, kaplica nie spełnia już roli kaplicy mszalnej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_w_Rozdzielu

Wirtualna wycieczka http://zegocina.wkraj.pl

Zobacz mapę https://www.google.pl/maps