piątek, 17 sierpień 2018
< >

Hotel Sara** Dom Weselny

48 miejsc noclegowych, 2 sale bankietowe, profesjonalny DJ

Pensjonat Hexe

20 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, smaczna kuchnia polska i włoska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe

49 miejsc noclegowych, oferta wycieczek, przewodnik

Pokoje gościnne CKSiT

32 miejsca noclegowe, sala widowiskowa i szkoleniowa, PIT

Agroturystyka "Łopusze"

13 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agrorturystyka "Pod Lasem"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agroturystyka "Agro-Bella"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Kapliczki i figury

  Kaplica zabytkowa w ŻegocinieChyba nigdzie na świecie nie ma tylu kapliczek, przydrożnych krzyży, drewnianych świątków i figurek co na ziemi krakowskiej. To taka ludowa tradycja związana z doznaniami religijnymi, dziękczynieniem za łaski lub upamiętniająca jakieś wydarzenie. Ktoś ufundował kapliczkę za szczęśliwy powrót z wojny, za uzdrowienie, ktoś inny za zachowanie od zarazy. Różni święci umieszczeni byli w przydrożnych kapliczkach: Wojciech, Katarzyna, Jan Chrzciciel, Jerzy, apostołowie. Ludzie upodobali sobie też Chrystusa Frasobliwego i Najświętszą Marię Pannę.
        Kapliczki przydrożne są przede wszystkim świadectwem chrześcijańskiego rodowodu na polskiej ziemi, ale są też pamiątkami o wydźwięku historycznym i patriotycznym. Można je spotkać w górach, względnie dowolnych miejscach przy drodze. Stoją nad potokami lub w leśnej gęstwinie. Wśród niezliczonej ich ilości bywają drewniane i murowane. Są też małe, zawieszone wprost na drzewach. Jedne pamiętają jeszcze XIX lub nawet XVIII wiek, inne świecą nowością. Wszystkie one skłaniają do zadumy, refleksji o ludzkim przemijaniu, o niewzruszoności przyrody i krajobrazu, którego stały się cząstką. Są jednocześnie wartościowymi zabytkami lokalnej kultury.
     Wiele z nich znajduje się w gminach Trzciana i Żegocina. Na szlakach pieszych wędrówek po okolicy możemy spotkać i te stojące przy drogach głównych, i te przy drogach polnych lub te, stojące gdzieś na skraju lasu.  Prawie w ogóle nie spotyka się tu kapliczek bez opieki. Mieszkający w pobliżu kapliczek ludzie zmieniają kwiaty, naprawiają ogrodzenia, czyszczą figurki. Przy wielu z nich w majowe wieczory zbierają się gromady ludzi, by wspólnie oddawać kult Matce Boskiej modląc się i śpiewając pieśni maryjne. 

Wędrując po tym regionie możemy zobaczyć wiele  kaplic, figur i krzyży. Poniżej wymieniam te najciekawesze opisane i sfotografowane:
Kapliczkę w Leszczynie opis
Kapliczkę w Kierlikówce opis

Kolumnę szwedzką w Kamionnej opis
Kapliczka w Żegocinie opis
Figura Św. Floriana w Żegocinie opis
Figura św. Franciszka w Żegocinie opis

Źródło: www.trzciana.pl, www.zegocina.pl

Wirtualna wycieczka Kapliczka w Żegocinie http://zegocina.wkraj.pl
Zobacz mapę Kolumna szwedzka w Kamionnej https://www.google.pl/maps